ZÁPAL UCHA

K najčastejším príčinám zápalu ucha, teda zvukovodu, ušnice alebo vonkajšej časti bubienka patrí vírusová, bakteriálna alebo plesňová infekcia. V týchto prípadoch je obvykle zápal sprevádzaný silnou bolesťou, začervenaním kože a zvýšenou teplotou. K ďalším prejavom zápalu ucha patrí zaliehanie uší alebo porucha sluchu, výtok z ucha, svrbenie, opuchnuté uzliny alebo nevoľnosť. Charakteristická je bolesť a opuch ušnice a vonkajšieho zvukovodu. Zápal ucha môže vzniknúť aj v dôsledku alergickej reakcie, alebo v prípade, že sa vonkajší zvukovod upchá mazom. Ochorenie postihuje deti i dospelé osoby. Často vzniká v letných mesiacoch po kúpaní v znečistenej vode.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Pri kúpaní v špinavej, znečistenej vode, alebo pri pobyte v prašnom prostredí, sa môžu do ucha dostať baktérie, ktoré sú pôvodcom infekcie. Voda tiež môže do ucha vniknúť a nevytiecť. Časté problémy môžu trápiť aj osoby, ktoré trpia nadmerným vytváraním ušného mazu, ale aj tých, ktorí vykonávajú ušnú hygienu nesprávnym spôsobom.

PREVENCIA

Po kúpaní v prírodných nádržiach sa odporúča klásť dôraz na riadne vysušenie uší. Dôležitá je správne uskutočňovaná ušná hygiena. Všeobecne sa odporúča ucho nijako mechanicky nečistiť (napríklad pomocou vatových tyčiniek), prípadne čistiť len veľmi plytko tak, aby nedochádzalo k dráždeniu ušného bubienka vatovou tyčinkou. Najlepšou variantou pre ušnú hygienu je použitie ušných sprejov, ktoré maz zmäkčia.

 

PRODUKTY NA ZÁPAL UCHA

OROTIG nosové a ušné kvapky