Zapareniny: Tipy na hojenie aj prevenciu u bábätiek a dospelých

Ako zvládnuť nepríjemné podráždenie kože v podobe zaparenín? Pokiaľ sa stretávate Vy alebo Vaše dieťa so zapareninami, rozhodne čítajte ďalej. Povieme si o prípadoch, keď zapareniny vznikajú, ako také zapareniny vyzerajú a tiež poradíme tipy na ich hojenie a prevenciu.

Kde a prečo sa tvoria zapareniny?

Zapareniny sú spojené s nepríjemným podráždením kože, s ktorým sa stretávame najviac v letných mesiacoch, kedy vplyvom teplého počasia dochádza k nadmernému poteniu. Najčastejšie ich vídame u bábätiek či batoliat, ktorým sa tvoria v oblasti pod priloženými plienkami alebo v kožných záhyboch, kde najviac dochádza k zapareniu pokožky. Zapareniny však trápia aj dospelé a staršie osoby, ktorým sa objavujú v slabinách, na vnútorných stranách stehien, pod prsiami, v podpazuší či v oblasti genitálií a konečníka. Práve tieto miesta sú kvôli zvýšenému treniu kože o seba náchylnejšie k vyššej produkcii potu, čo môže vyústiť do vzniku zaparenín.

Opruzeniny
Opruzeniny

Príčiny vzniku zaparenín

Zapareniny sa tvoria kvôli niekoľkým faktorom, medzi ktoré patria:

 • Nadmerné potenie (zvýšená teplota pokožky vplyvom počasia alebo fyzickej činnosti)
 • Nedostatočná hygiena
 • Inkontinencia
 • Dlhodobé sedenie či ležanie
 • Obezita
 • Diabetes

Ako vyzerajú zapareniny?

Či už sa bavíme o bábätkách alebo dospelých, zapareniny sa u všetkých prejavujú začervenaním pokožky, ktoré sprevádza podráždenie, svrbeniepálenie. V postihnutej oblasti sa môžu objaviť aj drobné pupienky. Koža je v mieste zaparenia vlhká a teplá, v niektorých prípadoch môže aj mokvať.

Rovnako neprospieva nosenie príliš tesného oblečenia, ktoré zamedzuje priedušnosť. Nedostatok vzduchu potom spôsobuje nadmerné potenie, čím môžu vzniknúť zapareniny. Vyhnite sa tiež spodnej bielizni či športovému oblečeniu zo syntetického materiálu alebo častému noseniu siloniek.

Vyskúšajte novinku

hojivý a ochranný krém
s patentovanou zložkou OZOILE®

Hľadáte účinný krém na zapareniny? Odporúčame vyskúšať RIGENOMA ochranný krém s patentovanou zložkou OZOILE®, ktorý efektívne chráni miesta s dlhodobým pôsobením nadmernej vlhkosti a trenia, napr. v kožných záhyboch, pod prsiami, v slabinách, v podpazuší aj v okolí rán.

Zároveň je krém RIGENOMA určený na hojenie a ochranu pokožky v prípade podráždenia, pálenia, svrbenia, olupovania. Je účinný aj pri ekzéme či dermatitíde.

Tento 100% prírodný krém obsahuje patentovanú zložku OZOILE®, ktorá výrazne podporuje hojenie, má protizápalový účinok, prináša kyslík do tkanív a vytvára ochranný bariérový film.

Tipy na prevenciu zaparenín

Zabráňte tvorbe nových zaparenín dodržiavaním týchto tipov:

 • Noste priedušné oblečenie a spodnú bielizeň (najlepšie bavlnenú).
 • Dodržujte pravidelnú hygienu, najmä po športovom výkone.
 • Starajte sa o svoju pokožku pomocou krémov.
 • Vyvarujte sa nadbytočnému treniu kože o seba.
 • Udržujte pokožku v mieste zaparenia suchú (u bábätiek pravidelne meňte plienky a u dospelých osôb inkontinenčné vložky a nohavičky).

Zapareniny môžu mať aj kvasinkový alebo plesňový pôvod. Pokiaľ sa zapareniny stále nehoja, naopak napríklad začínajú mokvať, odporúčame vyskúšať ActiMaris Sensitiv roztok formou obkladov. ActiMaris pôsobí proti zápalu a urýchľuje hojenie. Použitie je jednoduché – navlhčíte sterilné krytie (napr. gázu) roztokom ActiMaris Sensitiv a necháte na postihnutom mieste pôsobiť 15–20 minút. Aplikáciu odporúčame opakovať minimálne 2x denne.

Pri ťažších prejavoch zaparenín odporúčame konzultáciu s Vaším lekárom.

Ďalšie odporúčané prípravky na zapareniny

Na prevenciu zaparenín ďalej odporúčame zvoliť účinné a 100% prírodné zdravotnícke pomôcky Ozonidy, ktoré môžu pomôcť zmierniť podráždenie a svrbenie pokožky a urýchliť jej hojenie.

IDROZOIL roztok na mytí a ošetření pokožky

IDROZOIL umývací a ošetrujúci roztok: 100% prírodný prípravok na každodennú hygienu. Je určený na umývanie a ošetrenie podráždenej, zapálenej a suchej kože, sliznice a svrbivej pokožky tela a hlavy. Je vhodný na použitie aj počas tehotenstva a menštruačného cyklu.

Banival - krém na záněty předkožky a žaludu penisu

PROCTEN krém na hemoroidy: Na hojenie nepríjemných hemoroidov a zápalov sliznice konečníka. Účinne znižuje zápal, svrbenie, pálenie, začervenanie a opuch, čím uľavuje od bolesti. Slúži tiež na prevenciu.

Prečítajte si skúsenosti našich zákazníkov s prípravkami radu OZONIDY

Moja dcéra má skúsenosť s Idrozoilom. Všetky sprchové gély, čo sme používali ju dráždili a mala po nich suchú a začervenanú pokožku. Skúsili sme prejsť na mydlá, ale aj mydlá neboli najvhodnejšie. Mydlá boli o niečo lepšie ako sprchové gély, keďže neboli parfemované, ale aj napriek tomu ju dráždili a svrbela ju pokožka. Po vyskúšaní Idrozoilu sa pokožka upokojila, nebola červená, nedráždila, nevysušovala a hlavne nesvrbela. S Idrozoilom sme spokojní a používame ho stále a naďalej používať budeme.

Jana Součková - IDROZOIL umývací a ošetrujúci roztok

Úplne môžem odporučiť tento výrobok !!! Dva mesiace sa trápim kvôli hemoroidom, v lekárňach nakúpené veľa mastí a čípkov k ničomu. Krém Procten ihneď po aplikácii upokojujúci stav uvoľnený, lepšia nálada naozaj pomohol ihneď, odporúčam otestovať všetkým čo majú problémy v oblasti konečníka. Som nad mieru spokojný upozorňujem že túto recenziu dávam celkom dobrovoľne a popisujem tu svoje pocity. Ale som prekvapený ako to rýchlo zafungovalo na 100%.

Zdeněk Slezáček - PROCTEN krém

S produkty jsem spokojena. Průběžně testuji, k některým se již pravidelně vracím, dle momentalní potřeby. Co se doručení a objednávek týče, vše je vždy perfektně zabaleno, rychle doručeno, bonusově přiloženy další vzorky na vyzkoušení. Vaši společnost řadím k nejlepším na trhu. Děkuji a přeji Vám, nechť se Vám daří i nadále. Právě se chystám tvořit další objednávku 🌞

Markéta Vodáková - prípravky Ozonidy

Objavte na našom e-shope odporúčané kombinácie produktov Ozonidy za výhodnú cenu.

Zdravotnícke pomôcky. Čítajte písomnú informáciu pre používateľov.

Viete o niekom, komu by článok mohol pomôcť? Zdieľajte odkaz na tento článok.

Pripojte sa k nám na sociálnych sieťach a nezmeškajte tak už ani jednu novinku!

Psoriáza: príznaky a tipy, ako si s ňou poradiť

Psoriáza: príznaky a tipy, ako si s ňou poradiť

Psoriáza: príznaky a tipy, ako si s ňou poradiť Objavila sa na Vašej koži psoriáza, ktorá svrbí, páli alebo len škaredo vyzerá? Hoci nejde o nákazlivé ochorenie, mali by ste začať s včasnou liečbou, aby sa mohla Vaša koža pekne zahojiť. Spoločne sa pozrieme, ako to...

6 tipov, ako predísť bolesti svalov

6 tipov, ako predísť bolesti svalov

6 pravidiel, ako predísť bolesti svalov (a ako sa jej zbaviť)Tiež vás to slniečko láka von a dať si poriadne do tela? Ako si šport maximálne užiť a pritom predísť bolestiam z natiahnutých svalov?Ako bolesti svalov predísť?1) Rozohrejte sa Než začnete cvičiť, venujte...

Ako na zápaly genitálií u žien a mužov?

Ako na zápaly genitálií u žien a mužov?

AKO NA ZÁPALY GENITÁLIÍ U ŽIEN A MUŽOV?  Stretli ste sa už s nepríjemným, často až bolestivým pocitom v intímnej oblasti? Väčšina z vás určite odpovie kladne. Infekcie a zápaly genitálií sa objavujú v rôznych formách a trápia nielen ženy, ale aj mužov. Ich...