PODRÁŽDENÁ A SUCHÁ KOŽA

EKZÉM

Predstavuje o typ dermatitídy vo forme svrbiaceho kožného zápalu. Ekzém je jedným z najrozšírenejších kožných ochorení, ktoré nie je infekčné, a teda ani nákazlivé. Môže byť alergického aj nealergického pôvodu. Prejavom sú svrbiace, začervenané ložiská objavujúce sa na pokožke, na ktorých sa môžu tvoriť mokvajúce pľuzgieriky. Svrbenie núti pacienta na škrabanie postihnutého miesta, čím sa však ochorenie ešte zhoršuje a do kože sa môže dostať infekcia. Ekzémy sa delia do dvoch skupín, a to na kontaktný ekzém, ktorý vzniká priamym kontaktom pokožky s látkou alebo materiálom, na ktorý vzniká alergia. Pri atopickom ekzéme sa jedná o celoživotný problém, striedajú sa fáza pokoja a fáza “vzplanutia”, kedy sa ekzém prejaví v plnej sile.

RIZIKOVÉ FAKTORY

U kontaktného ekzému je príčinou častý kontakt pokožky s alergénom. K tomu môže dochádzať napríklad pri častom umývaní mydlom alebo prostriedkami na riad či časté používanie kozmetických prípravkov. Reakciu môžu vyvolávať aj niektoré kovy, parfumy, umelé hmoty i rastliny. Ak sa pokožka dostáva do kontaktu s alergénom často, môže koža začať praskať a olupovať sa.

Atopický ekzém je dôsledkom geneticky podmienenej poruchy organizmu. Prirodzená obranná funkcia kože je oslabená a tá je tak náchylnejšia k rôznym vplyvom. Stav kože u atopického ekzému sa obvykle zhoršuje vplyvom alergie, ako napríklad na peľ, prach, roztoče atď., tak aj vplyvom alergie potravinovej. Ďalej sa tiež stav kože môže zhoršovať počas prechodných zmien počasia alebo počas stresového obdobia.

PREVENCIA

Je dôležité zistiť, čo je spúšťačom problémov s ekzémom a týmto problémovým látkam sa vyhýbať. Pri ochorení atopickým ekzémom je potrebné sa o pokožku starať dlhodobo a predísť vysušovaniu pokožky. Veľký význam má vonkajšie ošetrovanie a liečba ekzému. Pokožku je potrebné pravidelne ošetrovať, premazávať a zvláčňovať. Cieľom je predovšetkým zbaviť sa svrbenia a tíšiť zápal.

LUPIENKA

Lupienka čiže psoriáza je kožné, neinfekčné ochorenie, ktoré okrem kože môže postihovať aj nechty a kĺby. Dlhodobý zápal môže viesť k značnému postihnutiu kĺbu, v najhoršom prípade k strate jeho funkcie. Prejavuje sa ako šupinatá, olupujúca sa koža, ohraničená začervenanými či bielymi ložiskami. V obzvlášť závažných prípadoch sa môžu šupinovité ložiská vyskytovať úplne po celom tele. Úplné vyliečenie psoriázy nie je možné, avšak v súčasnosti sa dajú potlačiť príznaky.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Až takmer u 60% pacientov sa lupienka objavuje geneticky. Lupienku vyprovokujú aj rôzne zápaly, podráždenie či poškodenie kože, užívanie niektorých liekov a hormonálne výkyvy, ako napríklad puberta, alebo zmeny počasia počas prechodných období, či spálenie slnkom. Významným faktorom je ale tiež nadmerné užívanie alkoholu a fajčenie. Lupienka sa často objavuje v kožných záhyboch, preto je ďalším rizikovým faktorom obezita. Príznaky ochorenia môže zhoršiť aj stres, pretože ten ovplyvňuje imunitný systém.

PREVENCIA

Prevenciou by sa mali zaoberať najmä ľudia, u ktorých v rodine sa lupienka vyskytuje. Odporúča sa dbať o zdravý životný štýl, jesť veľké množstvo ovocia a zeleniny. Veľmi dôležitá je správna hygiena a starostlivosť o pokožku, ktorá sa musí udržiavať hydratovaná. Dobré je tiež časté kúpanie v mori či pobyt v sírnych kúpeľoch.

 

PRODUKTY NA ČISTENIE A OŠETRENIE SUCHEJ A PODRÁŽDENEJ KOŽE A POKOŽKY HLAVY

IDROZOIL ROZTOK NA ČISTENIE A OŠETRENIE POKOŽKY