ZÁPAL SLIZNICE NOSA

Zápal sliznice nosa, teda nádcha, je typická svojimi príznakmi, ktorými sú výtok z nosa, upchatie a nepriechodnosť nosa a kýchanie alebo svrbenie nosa. Pacienti postihnutí zápalom sliznice nosa (nádchou) nie sú schopní vykonávať každodenné činnosti. Zhoršuje sa kvalita spánku, sústredenia aj sociálnej interakcie. Toto ochorenie tiež často sprevádza bolesti hlavy. Nádchy sa delia do troch skupín na infekčné, alergické a ostatné. V každej skupine je príčinou vyvolávajúcou zápal nosovej sliznice iný faktor. Zápal sliznice nosa môže v horšom prípade prejsť k zápalu vedľajších nosových dutín, ktoré sa môžu spájať s infekciou nosohltana či dýchacích ciest.

RIZIKOVÉ FAKTORY

Prevažná časť zápalov býva spojená nachladnutím, ktoré je zvyčajne vírusového pôvodu. Ďalšou častou príčinou zápalu nosovej sliznice sú alergie, tie môžu byť zapríčinené dráždivými látkami vyskytujúcimi sa v okolí ako napríklad peľ, prach, roztoče či zvieracia srsť. Plávanie či potápanie býva tiež faktorom vyvolávajúcim zápal. Vyvolávač zápalu a silným dráždidlom nosovej sliznice je chlór, preto sa ľuďom náchylnejším k nosovým infekciám odporúča obmedziť pobyt v chlórovanej vode. Aj lietanie, pri ktorom dochádza k častým zmenám tlaku v hlave, môže spôsobiť upchatie nosa alebo vyvolať nádchu. Medzi ďalšie rizikové faktory patria napríklad huby a plesne, cigaretový dym, prach alebo smog v ovzduší.

PREVENCIA

Zápalu sliznice nosa, ktorý je spôsobený vírusovou infekciou, možno predísť napríklad otužovaním a primeraným pohybom na čerstvom vzduchu, odporúča sa tiež zvýšený prísun vitamínov a pobyt v priestoroch s vyššou vlhkosťou vzduchu. V prípade alergickej nádchy je potreba sa vyhýbať nadmernému alergickému dráždeniu či užívať antihistaminiká.

PRODUKTY NA ZÁPAL SLIZNICE NOSA

OROTIG NOSOVÉ A UŠNÉ KVAPKY