Hemoroidy

HEMOROIDY
Ide o ochorenie ciev, ktoré sa nachádza v dolnej časti konečníka. Hemoroidy môžu byť vonkajšie alebo vnútorné. Vonkajšie hemoroidy zvyčajne nespôsobujú väčšie problémy, nebývajú bolestivé a nekrvácajú. Človek si ich môže nahmatať, ide o malé uzlinky v oblasti okolo konečníka. Problém nastáva v prípade, že sa utvorí krvná zrazenina, ktorá žilu upchá, hemoroidy potom môžu byť veľmi bolestivé. Časté je aj svrbenie a začervenaná koža. Vnútorné hemoroidy vznikajú vo vnútri análneho otvoru. Obvyklým prejavom je bezbolestné krvácanie z konečníka, hlienovitý sekrét, svrbenie či fekálna inkontinencia. Vplyvom tlaku môže dôjsť k vypudeniu hemoroidov von z konečníka. Vyprázdňovanie sa tak môže stať veľmi bolestivým.

RIZIKOVÉ FAKTORY HEMOROIDOV
Príčina vzniku hemoroidov nie je úplne známa. K rizikovým faktorom, ktoré ovplyvňujú vznik hemoroidov patrí napríklad sedavý spôsob života, opakované hnačky či zápchy, jazda na bicykli, nedostatok pohybu a obezita, choroby žilového systému, diéta s nízkym príjmom vlákniny, častá konzumácia korenených jedál, vysoký krvný tlak či tehotenstvo.

PREVENCIA
Zásadný pre prevenciu je príjem potravín s dostatočným obsahom vlákniny. Nemenej dôležitý je tiež dostatočný príjem tekutín. Neoddeliteľnou súčasťou prevencie vzniku hemoroidov je aj pravidelná pohybová aktivita. Pozor však na jazdu na bicykli, ktorá môže naopak k vzniku hemoroidov prispieť. Nevyhnutné je tiež pravidelné vyprázdňovanie a správna hygiena.

PRODUKTY NA OŠETRENIE A HOJENIE HEMOROIDOV

Zobrazuje sa všetkych 7 výsledkov