6 pravidiel, ako predísť bolesti svalov

(a ako sa jej zbaviť)

Tiež vás to slniečko láka von a dať si poriadne do tela? Ako si šport maximálne užiť a pritom predísť bolestiam z natiahnutých svalov?

Ako bolesti svalov predísť?

1) Rozohrejte sa

Než začnete cvičiť, venujte naozaj aspoň pár minút krátkemu rozohriatiu aj krátkemu pretiahnutiu. Behanie alebo jazda na rotopede po dobu 5-10 minút, alebo skákanie cez švihadlo pomôže mierne zvýšiť telesnú teplotu, zvýšiť prietok krvi vo svaloch a pripraviť ich na fyzickú aktivitu.

Pozor! Rozohriatie nie je strečing. Pokiaľ máte svaly stuhnuté a nepripravené, rozhodne ich netlačte do dlhého preťahovania.

Příznaky alergie na pyl

2) Dávajte pozor na správne vykonávanie cvikov

Zle vykonaným cvikom si môžete uškodiť viac, ako keby ste necvičili vôbec. Najnáročnejšie na správnosť prevedenia a držania tela (tu ľudia často chybujú) bývajú paradoxne tie najbežnejšie cviky, ako sú doska, drepy, sedy-ľahy, výpady, most.

Radšej si spočiatku nechajte poradiť od profesionálneho lektora konkrétneho typu cvičenia. A keď práve žiadneho po ruke nemáte? Presedlajte radšej na iný cvik, zameraný na rovnakú partiu tela.

3) Odpočívajte

Vždy si urobte aspoň 48-hodinovú prestávku predtým, ako znovu začnete cvičiť rovnakú svalovú partiu. Svaly potrebujú čas na odpočinok, aby mohli pri ďalšom tréningu pracovať čo najlepšie. Poskytnutím priestoru na regeneráciu predchádzate bolestiam a zraneniam.

4) Pite dostatok tekutín

Voda pomáha regulovať telesnú teplotu a rozvádza po tele živiny, ktoré nám dodávajú potrebnú energiu. Zároveň je základný stavebný kameň nášho tela a okrem iného napomáha aj k regenerácii. Ak pitný režim zanedbávame, sme pri cvičení unavení, točí sa nám hlava alebo nás hnevajú kŕče.

5) Vnímajte signály vlastného tela

Ak zažívate počas cvičenia nepríjemnú bolesť, zvoľnite tempo, alebo si oddýchnite. Pokiaľ pri konkrétnom cviku bolesť pretrváva, skúste radšej iný cvik. Vždy berte ohľady na svoje vlastné možnosti a nechoďte ďaleko za svoje hranice. Pravidelný pohyb, aj keď nie na „profi úrovni“ vás a vaše zdravie posunie rozhodne ďalej, než nárazové intenzívne tréningy, po ktorých sa celé dni nemôžete hýbať.

6) Nepodceňujte strečing

Záverečné pretiahnutie po tréningu je rovnako dôležité, ako celé cvičenie. Po cvičení sú svaly rozohriate, viac flexibilné a uvoľnenejšie. Strečing predchádza bolesti, stuhnutiu a skráteniu svalov. Po tréningu by sme mali naťahovaniu venovať aspoň 20 minút.

Čo robiť, keď bolesť príde?

Obklady

Teplé obklady spomaľujú prekrvenie a zmierňujú napätie v natiahnutých svaloch a kĺboch. Podľa teploty priložte na postihnuté miesto cez vrstvu oblečenia alebo priamo na holú pokožku.

Studené obklady naopak zlepšujú prekrvenie, pomáhajú redukovať zápalové procesy v tele a otupujú bolesť. Studené obklady sú dobré pri opuchu, športových zraneniach alebo vymknutí členku. Použiť môžete kus ľadu, zabalený do utierky alebo pokojne vrecúško so zmrazenou zeleninou. Nepreháňajte to ale s dĺžkou obkladov a obmedzte ju na 15-20 minút, inak môže dôjsť k prekrveniu.

Masáž + DOLAREN EMULGÉL

Skvelým spôsobom, ako uľaviť boľavým svalom, je masáž. Pre rýchlu úľavu vyskúšajte na boľavé svaly vmasírovať DOLAREN emulgél:

Dolaren 50 ml

DOLAREN EMULGÉL PROTI BOLESTI

DOLAREN emulgél: Rýchlo uľavuje od bolesti traumatickej, artritickej a reumatickej. Výrazne pomáha pri hojení zápalov, podliatin a opuchov, pri svalových a šľachových poraneniach. Vhodný pre deti i dospelých, športovcov a staršie osoby. 100% prírodné zloženie.

Bez obmedzenia je možné používať v letných mesiacoch – pri pobyte na slnku nevyvoláva včasné ani neskoré toxoalergické kožné reakcie.

Viete o niekom, komu by článok mohol pomôcť? Zdieľajte odkaz na tento článok.

Pripojte sa k nám na sociálnych sieťach a nezmeškajte tak už ani jednu novinku!

DOLAREN je zdravotnícka pomôcka. Čítajte písomnú informáciu pre používateľov.